Tez özeti hazırlama rehberi

SİZİN İÇİN TEZLERİNİZİ YAZIYORUZ…. BİZE 7/24 ULAŞABİLİRSİNİZ

Yüksek lisans Teziniz veya Doktora Teziniz için Özet Yazma
Bir ÖZET Nedir?
Özet tezinizin önemli bir bileşenidir. Tezin başlangıcında sunulan, işinizin dışsal bir araştırmacı tarafından okunan ilk temel tanımıdır. Doğru beklentileri belirleme fırsatı olarak görmelisiniz.
Özet, tezin bir özetidir. İşinizin tüm önemli unsurlarını oldukça yoğun bir biçimde sunar.
Özet, tez başlığı ile birlikte, tek başına bir metin olarak sıklıkla çalışır. Özet, tezin tam metnini PsycInfo gibi bibliyografik indekslerde göstermemektedir. Ayrıca tez sınavının duyurularında da sunulabilir. Özgeçmişinizle bibliyografik bir veritabanında karşılaşan ya da araştırma sunumunuzu bildiren bir e-posta alan okurların çoğu, tam metni almayacak veya sunuma katılamayacaktır.
Özet, sadece okuyucuyu tez için hazırlayan bir önsöz, önsöz ya da ön düzenleyici açısından bir giriş değildir. Bu işleve ek olarak, tam metin için yeterli zaman ve yer olmadığı zaman tezin yerine geçebilir olmalıdır.
Boyut ve yapı
Şu anda, Kanada Ulusal Arşivi’ne sunulan özetlerin maksimum boyutları 150 kelime (Yüksek Lisans tezi) ve 350 kelime (Doktora tezi).
Görsel tutarlılığı korumak için doktora tezinizin özetini, yaklaşık 280 kelime olan bir çift aralıklı sayfaya sınırlamak isteyebilirsiniz.
Özetin yapısı tüm tezin yapısını yansıtmalı ve tüm ana unsurlarını temsil etmelidir.
Örneğin, tezinizin beş bölümü varsa (giriş, literatür taraması, metodoloji, sonuçlar, sonuç), her bir bölümü özetlemek için bir veya daha fazla cümle atanmalıdır.
Araştırma Sorularınızı Açık Bir Şekilde Belirleyin
Tezin kendisinde olduğu gibi, araştırma sorularınız özetin tutarlı ve mantıksal olarak yapılandırılmasının sağlanmasında kritik öneme sahiptir. Diğer elementlerin yapıştığı iskeleti oluştururlar.
Özetin başlangıcına yakın olarak sunulmalıdırlar.
Bir ila üç soru için sadece bir oda var. Tezinizde üçten fazla büyük araştırma sorusu varsa, bunların bir kısmını iştirak durumuna indirerek yeniden yapılandırmayı düşünmelisiniz.
Sonuçları Unutmayın
Özetlerdeki en yaygın hata, sonuçların sunulmamasıdır.
Tezinizin temel işlevi (ve özetinizi genişleterek), okuyucunuza ne yaptığınızı söylemek değil, keşfettiklerini onlara anlatmaktır. Araştırma yöntemlerinizin hesabı gibi diğer bilgiler, sonuçlarınızla ilgili olarak yaptığınız iddiaları desteklemek için gereklidir.
Özetin yaklaşık yarısı sonuçlarınızı özetlemeye ve yorumlamaya adanmış olmalıdır.

 

 

0543 943 76 01