Spss Analiz ve Teze Başlamak

Tezin aşamaları Bir tez ile dolan günlük sayfaları (!) Yazmak her şeyden önce tecrübe gerektiren bir eylemdir. Bu eylemin içinde en yorucu kimliğe bürünen nesne ise tezdir. Çünkü bir tez yazım aşamasına geçmeden gönce bir çok işleme tabi olmaktadır. İsterseniz bu aşamaları beraberce inceleyelim ;

Teze başlamak Teze başlamak sanıldığı kadar kolay bir aşama değildir. İlk önce konun belirlenmesi gerekmektedir. Bu belirleme aşaması sizin yol haritanızı oluşturacaktır. Tezde konu seçiminin de belirli kıstasları vardır. Burada araştırmacı şu sorulara cevap arar : – Yeni bir buluş mu ?

– Yoksa olanın bir gelişmiş modelimi ? Bu seçimden sonra konu danışmanın onayına sunulur. Onay alınan tez konusu artık bir incelemenin ve hayatta yer alan günlük sayfalarının bölümlerini kaplamaya başlar. Tez konusu belirlendikten sonra bir dizi literatür araştırması yapmak gerekmektedir.

 

Bu araştırmalarda araştırmacı

– Problemin durumu

– Problemin önemi

– Sınırlılıklar

– Sayıltılar

– Spss Analiz

– Hipotezler gibi birçok kavrama karşılık olacak taslağını oluşturmalıdır. Taslak oluşturulduktan sonra tekrar danışmanın onayı alınmalıdır ki danışmanınız kendisini yalnız hissetmesin. Unutmayın danışmanınızdan bağımsız olarak yaptığınız her hareketin bedeli sonradan karşınıza çıkacaktır. Taslak onayından sonra ise bir dizi tez, makale , kitap ve raporlar taranmalıdır. Tezin içeriğinde eğer uyguma veya anket varsa bu onayla beraber ölçeklerde danışmana onaylatılmalıdır. Ve literatür yada kavramsal çerçeve yazılırken anket uygulamasına geçilmeli evren ve örneklem ilişkisi literatürle paralel olarak irdelenmelidir. Kaynak dağılımı ve diğer işlemlerden sonra yazım aşamasına geçilmeli ve belirli bölümler danışmana onaylatıldıktan sonra nihai hali onaya sunulmalıdır. Yazmak ile tez bitmemektedir. Günlük sayfaları hala tez konusu ve danışman ile meşgul olmaktadır. “Her üniversitenin kendisine özgü yazım kuralları vardır” bu cümle ile mutlaka tez aşamasında karşılaşacaksınız veya karşılaşmışsınız belki. Bu dönemde tez yazım kılavuzları tezden fazla okunur.

Tez danışmanlarının hepsi bu aşamada Türkçeci olurlar kimisi değişik şekillerle bu durumu anlatırken kimisi espri kabiliyetini kullanır bu durum karşında. Bu nedenle tezim bitti demeden editörlük hizmeti almakta fayda vardır. Yoksa zaman kaybının külfeti sizi çok hırpalayacaktır. Editörlük ve diğer işlemlerden sonra sıra tez savunmasına gelmektedir. Nasıl olsa danışmanım onayladı cümleleri duyulur sabahın erken saatlerinde zaman ilerledikçe ise nasıl danışman buya hiç ağzını bile açmadı cümleleri havada uçuşur. Unutmayın yalnız değilsiniz ama o zamandan sonra danışmanlık hizmeti almak zorundasınız ve bu hizmeti daha baştan alsaydınız telefonun hemen kaşısın da biz ekibimiz sizin için çalışmaya hemen başlayacaktı. Ama bu zamandan sonra bizi bulmak için zaman harcasınız ama bu süre zarfında size verilen süre 10-15 gün aralığında olacak. Zamansız yerde telaşa kapılmamak için profesyonel ekibimizle tanışın.

05439437601