performansdeğerlendirme

Çalışanlarınıza gelişmiş kârlılık sağlamak için ihtiyaç duydukları rehberliği vermenize yardımcı oluyoruz.

Performans değerlendirmeleri, yalnızca bir işletmenin veya kuruluşun başarılı bir şekilde çalışmasını sağlamak için değil, aynı zamanda çalışan motivasyonunu ve kariyer planlamasını desteklemek için de önemlidir. Etkili bir çalışan incelemesi, bireysel hedefleri kuruluşun hedeflerine göre düzenlemeye yardımcı olur, iş sorumlulukları ve hedefleri etrafında net iletişim sağlar, eğitim ihtiyaçlarını belirler ve çalışanlar ile yönetim arasındaki olumlu ilişkileri teşvik eder. Performans değerlendirmeleri ayrıca, genellikle ücret değişiklikleriyle ve promosyonlarla çakıştığı için iş planlamasına bağlıdır.

Performans değerlendirme sisteminin temel amacı, çalışanın işgücüne katkısının adil bir şekilde ölçülmesini sağlamak, çalışanı ve işvereni korumak için doğru değerlendirme belgeleri üretmek ve üretilen işte yüksek kalite ve nicelik elde etmektir. Uygulamanızda bir performans değerlendirme sistemi oluşturmak için aşağıdaki beş adımı izleyin:

Bir değerlendirme formu geliştirin.

Performans ölçülerini tanımlayın.

Geri bildirim için yönergeleri ayarlayın.

Disiplin ve fesih prosedürleri oluşturun.

Bir değerlendirme takvimi ayarlayın.

Ekibimiz İK profesyonelleri, işletme sahipleri, programcılar, kullanılabilirlik uzmanları ve endüstri analistlerinden oluşmaktadır. Ürün, yıllarca süren araştırmaların, birkaç ülkede saha testlerinin ve müşterilerin mükemmel tavsiyelerinin bir sonucudur.

Çalışan gözden geçirme süreci genellikle her şirket için benzersizdir, müşteri beklentileriyle birlikte sunulan ürün veya hizmetin doğası çalışanlar için değerlendirme yapılmasını sağlar. Dünya standartlarında bir çalışan değerlendirme sistemine ek olarak, üretkenliği izleyerek iş zekası sunduğumuz sistem , bir matris olarak proje karlılığını kullanarak yazılımın çalışan performansı hakkında rapor vermesini sağlayan ödüllü bir zaman çizelgesi yazılımıyla birlikte gelir

05439437601