MASTER TEZ YAZIMI

MASTER TEZİ YAZDIRMAK İÇİN 7/24 BİZE ULAŞABİLİRSİNİZ….

 

Yüksek Lisans Tezi Hazırlamak ve Yazmak

Tüm Yüksek Lisans programları, bir çeşit genişletilmiş bireysel proje içerir. MR’lar gibi araştırma odaklı programlar, çok sayıda bağımsız araştırma bileşenini içerebilir; ancak, dersler genellikle yüksek lisans tezi veya tez olarak adlandırılan önemli bir araştırma göreviyle sonuçlanır. Bu makaledeki öneriler, akılda tutulan bir programın tez bileşeni ile tasarlanır, ancak daha genel olarak bir araştırma derecesinin bir bölümünü oluşturan karşılaştırılabilir projelere de uygulanır.

Yüksek lisans tezinin içeriği ve beklentileri bir lisans tezinden nasıl farklıdır?
Yüksek lisans tezini, uzun bir araştırma programının tamamlanmasının ardından birkaç yıl boyunca verilen doktora derecesi ve doktora derecesi gibi yüksek lisans dereceleri arasında bir köprü olarak düşünebilirsiniz.

Bu nedenle, konu alanınıza bağlı olarak, bir lisansüstü tez, lisans eşdeğerine farklı görünmeyebilir. Genellikle çok daha uzun bir çalışma parçası üretmeniz beklenir, ancak lisans dereceniz için bir araştırma projesi tamamlamışsanız, görevin esas doğası size yabancı gelmeyecektir. Sonuçta, bir lisans tezinin veya final yılı projesinin amaçlarından biri, lisansüstü olarak daha kapsamlı araştırma çalışmalarına hazırlanmanızı sağlamaktır. Bununla birlikte, iki seviye arasında bazı önemli farklılıklar vardır.

En belirgin yeni zorluklardan biri, yüksek lisans tezinin uzunluğundan kaynaklanmaktadır. Genel araştırma sorunuzu daha kapsamlı bir şekilde yanıtlayabilmek için, konunuzun belirli konularını veya alanlarını tanımlamanız ve tek tek incelemeniz beklenmektedir. Bu, bireysel modüller tarafından talep edilenlere benzer bir dizi daha kısa çalışma parçaları üretmek gibi bir şey olabilir, ancak daha geniş bir sonuç kümesini toplu olarak göstermeleri ve desteklemeleri gereği.

Bu daha ilgili yapı, konuyu, lisans seviyesinde olabildiğince ayrıntılı olarak araştırmak için size yer açacaktır, fakat aynı zamanda, çalışmalarınızın içsel olarak organize edilmesinde etkili olmanıza da meydan okuyacaktır, böylece bireysel bileşenleri, tutarlı ve ikna edici bir aşamada işlev görür. genel argüman. Bu, genel projenizdeki münferit konular ayrı kaynaklara veya veri kümelerine erişmenizi ve kullanılabilirliklerini planlamanızı gerektiriyorsa, bu, araştırma süreciniz üzerinde de bir etkisi olacaktır.

Lisans ve lisansüstü çalışma arasındaki diğer önemli fark, araştırmacı olarak sizin beklentileriniz ile ilgilidir. Lisans teziniz, yeni materyalleri kendiniz için kavrama ve analiz etme yeteneğini gösteren, bağımsız ve araştırma görevini üstlenerek, kendi alanınızda geliştirdiğiniz yetkinliği kanıtlama şansı vermiş olacaktır. Bir lisansüstü olarak tüm bunları tekrar yapacaksınız, ancak kendi kritik sesinizi alanınızla ilişkili akademik topluluğun bir üyesi olarak kurmanız ve iddia etmeniz de beklenir. Bu, yalnızca orijinal verileri veya birincil kaynak materyalleri analiz edemediğinizi ve eleştiremeyeceğinizi kanıtlamakla birlikte, konuyla ilgili mevcut burs kaynağından haberdardır ve çalışmanızı orijinal bir katkı ya da buna yansıtma olarak konumlandırabilir.

Bir Master tez için denetim nasıl çalışır?
Tez aşamasındaki bir yüksek lisans öğrencisi olarak, genellikle kurumunuzun içinde çalışmanıza rehberlik edecek bir akademik ile eşleştirilirsiniz. Bu, size zaten öğretmiş biri olabilir ya da özel araştırma ilgi alanları ve uzmanlığı, yapmak istediğiniz şeyle iyi uyumlu olan başka bir alim olabilir. Belli bir denetim talebinde bulunabilirsiniz, ancak lisansüstü öğrencilere bölümleri tarafından denetmen atanması daha olasıdır.

Amirinizle ilgili özel düzenlemeler, kurumunuza ve konu alanınıza bağlı olarak değişecektir, ancak genellikle projenizi tartışmak ve projeye uygun bir zaman çizelgesini kabul etmek için tez döneminin başında sizinle görüşecektir. Bu takvim muhtemelen taslak bölümlerin veya bölümlerin sunulması ve geribildirimin alınması dahil olmak üzere sonraki tartışmalar ve ilerleme kontrolleri için tarihler belirleyecektir.

Danışmanınız size yardımcı olacak ve size tavsiyelerde bulunacak olsa da, tezinizin bağımsız bir akademisyen olarak sizinle ilgili beklentileri olan kişisel bir araştırma projesi olduğunu unutmamak önemlidir. Genel bir kural olarak, denetmeninizin tezinizin her bölümünü taslak aşamasında bir kez okumasını ve geri bildirim sunmasını bekleyebilirsiniz. Çoğu, sonraki revizyonların çoğuna bakmak için zamana sahip olmayacak, ancak istisnalar için kibar taleplere (kendi iş yükü izinleri verildiğinde) olumlu yanıt verebilir. Denetçinizi e-postalarla veya çok sayıdaki taslak malzemeyle engellemek en iyi şekilde önlenir; onlar (diğer gözetim görevlerinin yanı sıra) yönetmek için kendi araştırmalarına sahip olacaklar ve anlaşılan bir programa sadık kaldığınızda daha kaliteli geri bildirim sunabilecekler.

 

05439437601