Tez Nedir Tez nasıl Yazılır

Bir tez, ait olduğunuz araştırma topluluğuna ana katkınız hakkında konsolide bir belgedir.

Tezde belirtilen temel katkılar, araştırmanın da yayınlandığı ilgili makaleler tarafından desteklenmektedir. Tipik bir tezin uzunluğu çok uzun olduğu için (~ 125 sayfa vb.), İnsanların bunu okumak isteyeceği muhtemel değildir. Yazarın bu çalışmayı yapmak için yıllar sürmesi halinde, bir okuyucunun tüm bu materyalleri sindirmesini beklemek pek olası değildir. Karşılaştırıldığında, makalelerin okunması daha olasıdır. Bu yüzden tipik bir okuyucu tez çalışmasında ilginç bir parça bulabilir, çalışmanın nerede yayınlandığını (eğer varsa) arar ve bu kağıdı okuyabilir. Bu şekilde sınırlı iş alt kümesi kavramak çok daha kolaydır.

Benim düşünceme göre, bireysel tez bölümleri daha bağımsız bağımsız çalışma parçaları (ve bu bağımsızlık için iyi tezler denemeye çalışırlarsa) yönetilebilir kapsamı nedeniyle okunması daha olasıdır. Fakat tipik olarak değillerdir: notasyon, terimlerin tanımları ve teoremler vb. İle ilgili diğer bölümlere başvurmalısınız.

Akademik dünyaya ses getiren ve çekici olan tez yazımı nedir? Bir doktora dersinde bile bu soruya gerçek bir cevap verilememesi büyük bir sürpriz olabilir. Daha önemlisi, sorunun cevabı değil, öğrencinin sağlam bir araştırma ödevi ile gelebilmesidir. Amacı bir araştırma ödevi yazmak olan herhangi bir öğrencinin bunun muazzam miktarda iş gerektirdiğini bilmesi gerekir. Bu, farkına varmak için ilk şey olmalı; geçen yıl veya programdaki, sahip olabileceğiniz en kötü akademik deneyim olabilir. Bunu akla getirdikten sonra, aşağıdakilere dikkat edin:

Yazmak istediğiniz konuya karar verin. Hemen her durumda, konuyu seçme izniniz olacak. Böylece, sizin için en çok ilginizi çeken şey ve zaman sınırı içinde tamamlayabileceğinizi düşündüğünüz şey nihai seçim olacaktır. Bir konuya yerleştiğinizde, seçmiş olduğunuza özel olun. Kapsamı disiplinler arasında kesilen, ancak belirli bir şeye daraltmış bir konu seçebilirsiniz. Eğer konunuz çok belirsiz ise, belli bir şeyi açıklamakla sonuçlanabilir, oysa asıl amaç sadece tanımların ötesinde olmalıdır.

Çoğu öğrencinin anlayamadığı bir şey, ne zaman bir araştırma konusu seçeceğidir. Bir araştırma yapacağınızı düşündüğünüzde bu ilk seçenek olmalı. Seçiminizi mümkün olduğunca erken yapın. Belki bu program için kaydolduğunuz ilk günü doğru şekilde yapılmalıdır. Bu araştırmayı yapmanın saatini veya dönemini beklemeyin. Erken seçim yapmamanın başarısız olmayı seçmek anlamına gelebileceğini unutmayın.

 

Konuyla birlikte hazır olun, bölümünüze gidin ve çalışma alanınıza bağlı bir denetçi seçmeyi tercih edin. Bu konuda bir araştırma ödevi yapılabileceğini kabul etsin. Bazı durumlarda, konunun kaydedilmesi gerekecektir. Eğer öyleyse, hemen yap.

Araştırmanızı bir kerede başlatın. Gönderme için son son tarih çok uzak olabilir. Ama hemen başla. Zamanın ötesinde zamanın ötesine geçmek daha iyidir. Yaklaşan tüm düzeltmeleri ve hatta diğer şeyleri dinlenmek veya yürütmek için daha fazla zamanı etkilemek için her zaman sahip olacaksınız. Kendinize kişisel ve daha erken son tarihler verin ve bu son tarihlere göre çalışmaya karar verin.

Her zaman etrafta bir not defteri bulundurun ve kağıdınız için kullanılabileceğini düşündüğünüz her şeyi yazın. Ön aşamalarda hiçbir şey atmayın. Her gün araştırmanıza her zaman bir şeyler eklemek için bir karar verin. Her kaynağınızı özellikle arkadaşlarınız ve sınıf arkadaşlarınızdan yararlanın.

Hiç soruyu sordun mu: Bir tez cümlesi nedir? Şimdi bir cevap alabilirsiniz. Ayrıca tez yazımı, kitap araştırma ödevi ve iş araştırma ödevi hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Tez metninin neye benzediğini varsayalım? Kağıdınız en iyi modda temsil edilmeli ve en yüksek olgunluk derecesini göstermelidir. Bu yüzden, bir sayfa yazdığınızda, yazdıklarınız başlığınızla bir ilgisi varsa, dur ve geri dön. Yazdığın şeye yakın ol ve iyi yaz. Çoğu insanın okumak ve eleştirmek için bir gün alacağı bir araştırma ödevi tamamlamak için her zaman var. İyi dilbilgisi kullanın ve anlaşılması güç olan herhangi bir jargondan kaçının. Düzgün alıntı yapmayı unutma.

Özel yazı hizmetimizin en yüksek standartlara ve şartnamelere uygun olmasını sağlamak için çok çalıştık ve becerilerimizi geliştirdik. Bunlar şunları içerir:

Akademik yazı

 • Üniversite Denemeleri
 • A-Seviye, GCSE Kursları
 • Lisans Dönem Ödevi
 • Lisansüstü, Yüksek Lisans Araştırma Makaleleri
 • Lisans, Yüksek Lisans, Doktora Tezleri
 • Doktora tezi

 

İş Kariyer Araştırması

 • İş planı
 • Hibe başvurusu
 • İkna edici Konuşma
 • Powerpoint sunum
 • Diğer servisler

Düzenleme servisi

 • Başvuru / Uygulama Yazma
 • Düzeltme
 • Kitap raporları
 • Web Geliştirme
 • Metin Yazarlığı

 

Deneyimden, kaleme geldiğinde kalitenin çok önemli olduğunu öğrendik. İyi yazılmış ve profesyonelce düzenlenmiş içerik, YARDIMCI olarak büyük önem taşır

Müşteriler daha iyi sonuçlara ulaşırlar. İş arayanlar daha yüksek ücretli işler elde ederler. Site sahipleri daha yüksek trafik ve sayfa elde ederler. Yeni işler fırsatları bulurlar.

Bu yüzden size en iyi yazılı stil, analiz, dilbilgisi, biçimlendirme, imla ve noktalama işaretleri sunuyoruz. Yazma hizmetlerimizle, makalenizin tamamen gözden geçirildi ve gözden geçirilmiş olduğundan emin olabilirsiniz.

Ne garanti ediyoruz

Herhangi bir sebeple yazım veya kurgulama hizmetlerimizi tatmin edici bulmazsanız, onayınız alıncaya kadar kağıdınız ilk belirtimlerinize göre hiçbir ek ücret ödemeden yeniden düzenlenir.

 

Tez Yazım Nasıl Yapılır

 1. Tez yapısı

Giriş sayfası

Başlık (altyazı dahil), yazar, kurum, departman, doğum tarihi, araştırma danışmanı ve danışmanı, kendi kurumları ve e-posta adresleri

Özet

 • İyi bir özet, bir kağıtta neden önemli olduğunu açıklıyor. Daha sonra, ana sonuçlarınızın bir özetini vermek için devam eder, tercihen hata limitleri olan sayılar içinde yer alır. Son cümleler, işinizin başlıca sonuçlarını açıklar. İyi bir özet kısa, okunabilir ve niceldir.
 • Uzunluk yaklaşık 1-2 paragraf olmalıdır. 400 kelime.
 • Absractract genellikle atıf yoktur.
 • Başlıktaki bilgiler tekrarlanmamalıdır.
 • Açık olun.
 • Uygun olan yerlerde numaralar kullanın.
 • Bu soruların cevapları özette bulunmalıdır:
  1. Ne yaptın?
  2. Neden bunu yaptın? Hangi soruya cevap vermeye çalışıyordun?
  3. Bunu nasıl yaptın? Durum yöntemleri
  4. Ne öğrendin? Devlet büyük sonuçları.
  5. Neden fark eder? En az bir önemli anlamı belirtin.

 

İçindekiler

 • Tüm başlıkları ve alt başlıkları sayfa numaralarıyla listeleme
 • girinti alt pozisyonları
 • böyle bir şeye benzeyecek:

 

Sayfa #
Şekiller Listesi xxx
Tablo listesi  
Giriş  
     altbaşlıkları …?
 
Yöntemler  
     alt başlıkları …?
 
Sonuçlar  
     alt başlıkları …? 
 
Tartışma  
     alt başlıkları …? 
 
Sonuç  
öneriler  
Teşekkür  
Referanslar  
Ekler  

Şekiller Listesi

Tüm rakamların sayfa numaralarını listeler.
Liste, her resim için kısa bir başlık içermeli, ancak tüm altyazı içermemelidir.

Tablo listesi

Tüm tabloların sayfa numaralarını listeler.
Liste, her tablo için kısa bir başlık içermeli, ancak tüm altyazı içermemelidir.

Giriş

TEZİN gövdesinin ne dediğini anlayana kadar iyi bir giriş yapamazsın. TEZİN geri kalanını tamamladıktan sonra giriş bölümünü (bölümlerini) yazmayı düşünün.

Girişin başlangıcına bir kanca eklediğinizden emin olun. Bu, okuyucunuzu TEZİN geri kalanını okumaya motive etmek için yeterince ilgi çekici bir şeyin ifadesidir, makalenizin çözdüğü veya adreslediği önemli / ilginç bir bilimsel sorundur. Okuyucuyu çizmeli ve TEZİN geri kalanını okumak istemelisiniz.

Girişteki bir sonraki paragraflar bu alandaki önceki araştırmalardan alıntı yapmalıdır. İlk önce fikir veya fikirleri olanları belirtmeli ve aynı zamanda en güncel ve ilgili çalışmaları yapanlardan da alıntı yapmalıdır. Daha fazla çalışmanın neden gerekli olduğunu açıklamaya devam etmelisiniz (işiniz, tabii ki.)

TEZİN giriş bölümlerine başka neler EKLENMELİDİR?

 1. Makalenin amacının bir ifadesi: çalışmanın niçin yapıldığı, ya da neden kağıt yazıldığı. Özeti tekrarlamayın.
 2. Okuyucunun, ele almaya çalıştığınız sorunun bağlamını ve önemini anlamasını sağlamak için yeterli arka plan bilgisi.
 3. Yaptığınız önceki çalışmanın uygun şekilde onaylanması. Bir okuyucunun, kütüphaneye giderek, sorunun bağlamını ve önemini daha iyi anlayabilmesi için yeterli referanslar.
 4. Giriş, tez sorusu (soruları) üzerine odaklanmalıdır. Bütün alıntılanan çalışmalar tezin hedeflerine doğrudan uygun olmalıdır. Bu, bir konuda okuduğunuz her şeyi özetleyen bir yer değil.
 5. İşinizin kapsamını açıklayın, ne dahil edilecek ve olmayacaktır.
 6. Okuyucuyu ileride yatana yönlendiren sözel bir “yol haritası” veya sözel “içerik tablosu”.
 7. Tanıtım materyali (“eski şeyler”) bittiğinde ve katkınız (“yeni şeyler”) başladığı belli mi?

 

Bunun bir inceleme yazısı olmadığını unutmayın. Sizin için orijinal çalışma ve yorum / analiz arıyoruz. Alt bölümleri kullanarak giriş bölümünü mantıksal segmentlere ayırın.

 

Yöntemler

Bilimsel bir makalenin “yöntemler” bölümüne ne aittir?

 1. Okuyucunun sonuçlarınızın inanılırlığını değerlendirmesine izin veren bilgiler.
 2. Başka bir araştırmacı tarafından denemenizi çoğaltmak için gereken bilgiler.
 3. Malzemelerin, prosedürün, teorinin tanımı.
 4. Hesaplamalar, teknik, prosedür, ekipman ve kalibrasyon parselleri.
 5. Sınırlamalar, varsayımlar ve geçerlilik aralığı.
 6. Herhangi bir özel istatistiksel yazılımın referansı da dahil olmak üzere, analist yöntemlerinizin tasfiyesi.

Yöntemler bölümü aşağıdaki soruları ve uyarıları yanıtlamalıdır:

 1. Biri çalışmayı doğru bir şekilde çoğaltabilir mi (örneğin, verileri elde etmek için kullanılan herhangi bir sensör veya cihazdaki tüm isteğe bağlı ve ayarlanabilir parametreler)?
 2. Başka bir araştırmacı örnekleme istasyonlarını veya hatlarını doğru bir şekilde bulabilir ve yeniden başlatabilir mi?
 3. Kullanılan herhangi bir araç hakkında yeterli bilgi var mı, böylece deneyi tekrarlamak için işlevsel olarak eşdeğer bir araç kullanılabilir mi?
 4. Veriler kamusal alanda ise, başka bir araştırmacı elleriyle aynı veri kümesine mi katılabilir?
 5. Biri, kullanılan herhangi bir laboratuvar analizini kopyalayabilir mi?
 6. Herhangi bir istatistiksel analizleri çoğaltabilir mi?
 7. Başka bir araştırmacı, herhangi bir bilgisayar yazılımının temel algoritmalarını çoğaltabilir mi?

Bu bölümdeki alıntılar, veri kaynakları ve prosedürlerin daha eksiksiz tanımlarının nerede bulunabileceğine dair referanslarla sınırlı olmalıdır.
Sonuçların açıklamalarını içermez.

 

Sonuçlar

 • Sonuçlar, istatistikler, tablolar ve grafikler dahil gerçek gözlemler ifadeleridir.
 • Varyasyon aralığı hakkındaki bilgileri belirtin.
 • Olumlu yanı sıra olumsuz sonuçlar. Sonuçları yorumlamayın – tartışma için kaydedin.
 • Davayı bir jüri için olduğu gibi düzenleyin. Başkalarının kendi çıkarımlarını çizebilmeleri ve kendi açıklamalarını oluşturabilmeleri için yeterli detayları sunun.
 • Tez boyunca SI birimleri (m, s, kg, W, vb.) Kullanın.
 • Alt başlık kullanarak sonuçlarınızı mantıksal segmentlere ayırın
 • Anahtar sonuçlar, paragrafların başında açık cümlelerle belirtilmelidir. “X’in Y ile anlamlı pozitif ilişkisi vardı (lineer regresyon p <0.01, r ^ 2 = 0.79)” daha sonra “X ve Y arasında anlamlı bir ilişki var” gibi daha az bilgilendirici bir şekilde başlamak için. Bulguların doğasını açıklayın; Okuyucuya sadece önemli olup olmadıklarını söylemeyin.

Not: Sonuçlar ve Tartışma Bölümleri

Gözlemlerinizi yorumlarınızdan karantinaya alınız. Yazar, okuyucunun hangi ifadelerin gözlemlendiği ve yorumlandığı konusunda açık bir şekilde anlaşılmasını sağlamalıdır. Çoğu durumda, bu en iyi, bu gözlemlerin anlamı veya önemi hakkındaki ifadelerden yeni gözlemler hakkındaki ifadeleri fiziksel olarak ayırarak başarılır. Alternatif olarak, bu amaç, “ben……” gibi çok sayıda jeoloji literatürünün plaka tektoniği gelişiyle modası geçmiş bir hale getirilmesiyle gerçekleştirilebilir; Hayatta kalan makaleler, gözlemlerin gözlemlenen fenomenlere neden olan süreçler hakkında sahip olabileceği düşünceler tarafından gizlenmemiş, gözlemlerin bağımsız bir şekilde sunulduğu belgelerdir.

Bunu nasıl yapıyorsun?

 1. Farklı bölümlere veya paragraflara fiziksel ayrıştırma.
 2. Rakamlarla verilerin üzerine yorumlama yapmayın.
 3. “Biz bunu çıkardık” gibi ifadelerin dikkatli kullanımı.
 4. “Sonuçlar” kısa görünüyorsa endişelenmeyin.

Niye ya?

 1. Okuyucunuzun emmesi için daha kolay, zihinsel modun sık sık değiştirilmesi gerekli değildir.
 2. Değişen paradigmalara rağmen işinizin devam etmesini sağlar.

 

Tartışma

En önemli sonuçları özetleyen birkaç cümleyle başlayın. Tartışma bölümü, aşağıdaki soruları ve uyarıları yanıtlayarak, kendi başına kısa bir makale olmalıdır:

 1. Gözlemlerdeki ana kalıplar nelerdir? (Mekansal ve zamansal varyasyonlara bakınız.)
 2. Sonuçlar arasındaki ilişkiler, eğilimler ve genellemeler nelerdir?
 3. Bu kalıpların veya genellemelerin istisnaları nelerdir?
 4. Bu modellerin altında yatan tahminlerin altında yatan olası nedenler (mekanizmalar) nelerdir?
 5. Önceki iş ile anlaşma veya anlaşmazlık var mı?
 6. Sonuçları girişte ortaya konan arka plan açısından yorumlayın – mevcut sonuçların orijinal soruyla ilişkisi nedir?
 7. Yer bilimlerinde, ekolojide, çevre politikasında vb. Diğer cevapsız sorular için mevcut sonuçların anlamı nedir?
 8. Çoklu hipotezler: Sonuçlar için genellikle birkaç olası açıklama vardır. Bunların hepsini göz önünde bulundurmak yerine, hepsine dikkat etmeyi unutmayın. Eğer bir tanesini hariç tutabilirseniz, bu harikadır, ancak çoğu zaman eldeki verilerle mümkün değildir. Bu durumda, kalan olasılıklara bile tedavi vermeli ve gelecekteki çalışmanın ayrımcılığa yol açabileceği yolları göstermeye çalışmalısınız.
 9. Bandwagonlardan kaçının: Yukarıdakilerin özel bir durumu. Sonuçlarınız gerçekten güçlü bir şekilde desteklemediği sürece, şu anda moda olan bakış açısına atlamaktan kaçının.
 10. Şu anki çalışmadan önce bilmediğimiz veya anlamadığımız veya anladığımız şeyler nelerdir?
 11. Her bir yorumu destekleyen kanıtları veya muhakeme çizgisini ekleyin.
 12. Mevcut sonuçların önemi nedir: Neden umursayalım?

Bu bölüm, sonuçları yorumlamak için gereken benzer çalışma ve arka plana referans bakımından zengin olmalıdır. Bununla birlikte, yorum / tartışma bölümleri genellikle çok uzun ve ayrıntılıdır. Yukarıda listelenen unsurlardan birine katkıda bulunmayan materyaller var mı? Eğer öyleyse, bu silmek veya taşımak düşünmek isteyeceksiniz materyal olabilir. Alt bölümleri kullanarak bölümü mantıksal bölümlere ayırın.

 

Sonuçlar

 • Gözlemlerinizden yapabileceğiniz en güçlü ve en önemli ifade nedir?
 • Okuyucuyu altı aydan beri bir toplantıda karşıladıysanız, kâğıdınız hakkında ne hatırlamasını istersiniz?
 • Soruşturmaya geri dönün ve bu araştırmayı yürütmekten ulaştığınız sonuçları açıklayın, mevcut çalışmadan kaynaklanan yeni gözlemleri, yeni yorumları ve yeni içgörüyü özetleyin.
 • Sonuçlarınızın daha geniş sonuçlarını ekleyin.
 • Özet, giriş veya tartışma kelimesi için kelimeyi tekrarlamayın.

 

öneriler

 • Uygun olduğunda dahil et (çoğu zaman)
 • Sorunu çözmek için iyileştirici eylem.
 • Anlayışımızdaki boşlukları doldurmak için daha fazla araştırma.
 • Bu veya ilgili konularla ilgili gelecek soruşturmalar için yol tarifi.

 

Teşekkür 

Danışman (lar) ve size yardımcı olan herhangi biri:

 1. teknik olarak (malzemeler, sarf malzemeleri dahil)
 2. entelektüel (yardım, öneri)
 3. finansal olarak (örneğin, departman desteği, seyahat hibeleri)

 

Ekler 

 • Tüm verilerinizi ekte ekleyin.
 • Referans veriler / materyaller kolayca bulunmaz (tezler bölüm ve diğer öğrenciler tarafından kaynak olarak kullanılır).
 • Tablolar (1-2 sayfadan fazla).
 • Hesaplamalar (1-2 sayfadan fazla).
 • Ek olarak bir anahtar makale ekleyebilirsiniz.
 • Çok sayıda referansa başvurduysanız, ancak hepsinden alıntı yapmadıysanız, ek kaynak materyallerinin bir listesini dahil etmek isteyebilirsiniz.
 • Bir deney için kullanılan ekipmanların listesi veya karmaşık prosedürlerin ayrıntıları.
 • Not: Altyazılar da dahil olmak üzere, şekiller ve tablolar, 1-2 sayfadan fazla olmadıkça ve argümanınız için kritik olmadıkça, ekte olmamalıdır.
 1. Kesişen Sorunlar

Ne arıyoruz?

Kritik bir analiz arıyoruz. Bilimsel bir soruyu veya hipotezi cevaplamanızı istiyoruz. Yorum ve karar verebilmeniz için çeşitli kaynaklardan kanıt toplamanızı istiyoruz. Yaklaşımınız / yöntemleriniz, kapanmaya gelmek için dikkatli bir şekilde tasarlanmalıdır. Sonuçlarınız açık bir şekilde tanımlanmalı ve konu bağlamında tartışılmalıdır. İlgili literatür belirtilmelidir. Analizinizi daha geniş bir bağlamda yerleştirmeli ve çalışmanızın etkilerini (bölgesel, küresel, vb.) Vurgulamalısınız. İlk sorunuzdan, ilgili kanıtların derlenmesinden, genel / evrensel bir bağlamda verilerin ayarlanmasından ve nihayetinde analizinize dayanarak bir karar vermeden iyi bir gerekçeli argüman arayışındayız.

Teziniz için Önümüzdeki Planlama

Eğer mümkünse, yüksek lisans ve üst sene – hatta daha önce – staj, vb. Arasında yaz aylarında tez araştırmasına başlayın … daha sonra sonbaharda arka plan malzemelerini ve laboratuar çalışmalarını doldurmaya çalışın. araştırmanızı bahar boyunca yazıp sunmak için hazırlanmıştır. En iyi strateji, ilgilendiğiniz bir projeyi seçmek, aynı zamanda bir fakülte üyesinin veya başka bir profesyonelin üzerinde çalışmasını sağlamaktır. Bu kişi sizin araştırma mentorunuz olacak ve bu size biriyle konuşacak ve arka plan materyali verecek. Bir projenin seçiminden emin değilseniz, bize bildirin ve sizi biriyle bağlantıya geçirelim.

 

Bir Kitle İçin Yazma

Kitlenin kim?

 1. Dünyanın başka yerlerinde benzer saha alanlarında çalışan araştırmacılar (diğer vuruntu atımlı faylar, diğer derin deniz fanlar).
 2. Alanınızda çalışan araştırmacılar, ama farklı tekniklerle.
 3. Araştırmacılar dünyanın başka yerlerinde aynı jeolojik zaman aralığında çalışıyorlar.
 4. Kullandığınız aynı tekniği kullanan diğer tüm araştırmacılar.
 5. Çalışmanız aktif bir süreci kapsıyorsa, araştırmacılar aynı süreçte eski kayıtlarda çalışırlar.
 6. Tersine, eğer çalışmanız rock kaydına dayanıyorsa, modem analoglarını okuyan insanlar.
 7. Sizin alanında önemli yeni gelişmeler hakkında bir sentez kağıdı yazan insanlar.
 8. Kâğıt bilimini, kâğıtlarınızı anlamaya çalışacak olan toplumsal sorunlara (deprem tehlikesi azaltma, iklim ısınması) uygulayan insanlar.
 9. Kitabınızın ya da tez komitenizin potansiyel hakemleri.

Okuma

Edebiyat patlamasından dolayı, yazılar okumaktan daha fazla eskimiş. Skimming, özeti okumak ve rakamlara ve şekil başlıklarına bakmakla ilgilidir. Bu nedenle, TEZİNİZİ, gözden geçirme yoluyla anlaşılabileceği şekilde oluşturmalısınız, yani, özetinizde yazılan gibi, sonuçlar, şekillerin ve altyazıların incelenmesiyle anlaşılabilir. Metin, daha ilgili okuyucu için detayları doldurur.

Yazı Düzeni

Teziniz, sunulduğu gibi aynı sırayla yazılmaz. Aşağıda, nasıl devam edeceğinize dair bir fikir verilmektedir.

 1. İlk önce, yazmaya başlamadan önce makalenizi mantıksal bir argüman olarak düzenleyin
 2. Rakamlarınızı argümanınızı göstermek için yapın
 3. ana bölümler şunlardır: argümana arka plan (intro); argümanda kullanılacak bilgileri açıklamak ve onlar hakkında bilgi vermek (gözlemler), bilgi (analiz) ile ilgili noktaları birleştirmek, özetlemek (sonuç).
 4. ana unsurları özetlemek: bölümler ve alt bölümler
 5. paragraflar, cümleler ve kelimelerle, aşağıdaki hiyerarşideki seçenekleri seçerek yazmaya başlayın.

İşte başka bir yaklaşım.

 1. Önce arkaplan bölümünün ön versiyonunu yazın. Bu, son makalenizdeki girişin temeli olarak hizmet edecektir.
 2. Veri toplarken, yöntemler bölümünü yazın. Verileri topladıktan sonra bunu yapmak çok daha kolay. Araştırma ekipmanının ve ilgili kalibrasyon parsellerinin bir açıklamasını eklediğinizden emin olun.
 3. Bazı verileriniz olduğunda, verilerin grafiklerini ve tablolarını oluşturmaya başlayın. Bunlar, verileri görselleştirmenize ve veri koleksiyonunuzdaki boşlukları görmenize yardımcı olacaktır. Zaman izin verirse, geri dönmeli ve boşlukları doldurmalısınız. Kesin bir trend (ya da bir eğilimin yokluğu) gösteren bir dizi grafiğe sahip olduğunuz zaman bitersiniz. Sonuçlarınız için yeterli istatistiksel testler yaptığınızdan emin olun.
 4. Tam bir dizi çizim ve istatistiksel testler yaptıktan sonra, arsaları ve tabloları mantıksal bir sırayla düzenleyin. Arsalar ve tablolar için şekil başlıkları yazın. Mümkün olduğunca, altyazılar parselleri ve tabloları açıklamada yanlız durmalıdır. Birçok bilim insanı sadece bir makalenin özetini, figürlerini, şekil başlıklarını, tablolarını, tablo başlıklarını ve sonuçlarını okur. Rakamların, tabloların ve altyazıların iyi bir şekilde etiketlendiğinden ve iyi belgelendiğinden emin olun.
 5. Arsalarınız ve tablolarınız tamamlandığında, sonuçlar bölümünü yazın. Bu bölümün yazılması aşırı disiplin gerektirir. Sonuçlarınızı tanımlamalısınız, ancak bunları yorumlamamalısınız. (Şu anda size iyi fikirler gelirse, tartışma bölümü için sayfanın alt kısmına kaydedin.) Bu bölümde gerçekçi ve düzenli olun, ancak çok kuru olmamayı deneyin.
 6. Sonuçlar bölümünü yazdıktan sonra, tartışma bölümüne geçebilirsiniz. Bu genellikle yazmak için eğlenceli, çünkü artık veriler hakkındaki fikirleriniz hakkında konuşabilirsiniz. Fikirlerinizi gösteren iyi bir karikatür / şematik ile gelebilirseniz, bunu yapın. Literatürde çok sayıda makaleye yer verilmiştir çünkü sonraki yazarların kullanmak istediği veya değiştireceği iyi bir karikatürü vardır.
 7. Tartışma oturumunu yazarken, aynı veya ilgili bilimsel sorular hakkında veri toplayan diğer yazarların çalışmalarını yeterince tartıştığınızdan emin olun. İşlerinin işinizle nasıl ilgili olduğunu tartıştığınızdan emin olun. Metodolojisinde kusurlar varsa, bunu tartışacak yer burasıdır.
 8. Verileri tartıştıktan sonra, sonuçlar bölümünü yazabilirsiniz. Bu bölümde, tartışma bölümünde bahsedilen fikirleri alıp bir miktar kapanmaya çalışın. Çalışmanızın sonucu olarak bazı hipotezler kararlaştırılıyorsa, öyle söyleyin. Kesin bir cevap için daha fazla çalışma gerekiyorsa, bunu söyleyin.
 9. Makaledeki son bölüm bir öneri bölümüdür. Bu gerçekten bilimsel bir makaledeki sonuç bölümünün sonudur. Bu bölümde daha fazla araştırma veya politika eylemi için önerilerde bulunun. X’in doğru olup olmadığını tahmin ederseniz, o zaman yapın. Bunun için daha sonraki araştırmacılardan kredi alacaksınız.
 10. Öneri bölümünü bitirdikten sonra, orijinal girişinize geri dönün. Girişiniz kâğıtta test edeceğiniz fikirleri ortaya koyarak TEZİN sonuçlarını hazırlayacaktır. Artık TEZİN nereye gittiğini biliyorsunuz, muhtemelen girişi yeniden yazmanız gerekecektir.
 11. Özeti en son yazmalısın.

 

Rakamlar ve Tablolar

 • Asıl rakamlar ve tablolar metne gömülmeli / eklenmeli, genellikle sayfada şeklin / tablonun ilk yazıldığı sayfa takip edilmelidir.
 • Tüm şekiller ve tablolar numaralandırılmalı ve şekil 1, şekil 2, tablo 1, tablo 2, vb.
 • Her bir şekil ve tablo için, nasıl yapıldığına (referans atıflar, veri kaynakları, vb.) Ve önemli bulguların vurgulandığına (düşünme kaymağını) atıfta bulunarak bir başlık ekleyin. Kağıtta ele alınan tüm yerleri gösteren ve adlandıran bir dizin şekli (harita) ekleyin.
 • Tartıştığınız süreçleri gösteren karikatürler, şemalar veya eskizler de dahil olmak üzere kendi rakamlarınızı oluşturmaya teşvik edilirsiniz. Rakamlarınızı bu soruları göz önünde bulundurarak inceleyin:
  1. Şekil kendini açıklayıcı mı?
  2. Eksenler etiketlenmiş ve belirtilen birimler var mı?
  3. Verilerindeki belirsizliği hata çubuklarıyla göster.
  4. Veriler bir eğriye uyuyorsa, uygunluğun iyiliğini belirtin.
  5. Hurda grafik ortadan kaldırılabilir mi?
  6. Veri olmayan mürekkep ortadan kaldırılabilir mi?
  7. Gereksiz veri mürekkebi ortadan kaldırılabilir mi?
  8. Veri yoğunluğu, veri taşımayan boşluk ortadan kaldırılarak artırılabilir mi?
  9. Bu bir tablo olarak daha iyi ifade edilebilecek seyrek bir veri kümesi midir?
  10. Şekil verileri herhangi bir şekilde çarpıtıyor mu?
  11. Veriler bağlamda mı sunuldu?
  12. Şekil yazısı okuyucunun gözünü şeklin “eve dönme dersi” ile yönlendiriyor mu?
 • Rakamlar dikey olarak dikey yönde, mümkün olduğunca dikey olarak yönlendirilmelidir. Yatay olarak onları yönlendirmeniz gerekiyorsa, yatay yönde onları yönlendirin, böylece onları sağdan okuyabileceksiniz, soldan değil, ciltlemenin nerede olacağı.

 

Metni Verilere Bağlama 

“Onları göster, sadece onlara söyleme …” İdeal olarak, metinde iddia edilen her sonuç, verilerle, genellikle tablolarda veya şekillerde sunulan verilerle belgelenmelidir. Belirli bir sonuç veya gözlem ifadesini desteklemek için herhangi bir veri yoksa, daha fazla veri eklemeyi veya desteklenmeyen “gözlemi” silmeyi düşünün.
Sonuç (lar) ile ilgili şekil (ler) veya tablo (lar) i inceleyin.
Şunları değerlendirin:

 1. veri metinsel ifadeyi destekliyor
 2. veriler metinsel ifadeyle çelişir
 3. Veriler metinsel ifadeyi kanıtlamak veya reddetmek için yetersizdir
 4. veriler metinsel ifadeyi destekleyebilir, ancak yazarın gördüğü iddia edilen verilerde aynı fenomeni gördüğünüzden emin olmanız için sunulmaz.

REFERANS vermek

TEZİNİZDE sunulan sonuçlara ve yorumlara kimlerin katkı sağladığını kim doğru ve doğru bir şekilde gösterir: referans, yazarlık ve onaylama yoluyla.
Farklı hata türleri:

 1. alıntı olmadan, tırnak işaretleri olmadan doğrudan alıntılar veya illüstrasyonlar
 2. alıntı ile tırnak işaretleri olmadan doğrudan tırnak
 3. ilişkilendirme olmadan kavramlar / fikirler
 4. özensiz ilişkilendirme ile kavramlar / fikirler
 5. veri veya sonuçların atlanması veya üretilmesi

Referansları dikkatlice kontrol edin ve yayın öncesi referans çalışmalarını tekrar okuyun. İlk kez bir şey okuduktan sonra, bilinçli olarak bazı şeyleri hatırlayacaksınız, fakat bilinçaltı olarak başka yönlere sahip olabilirsiniz. Bilinçli belleğinizi alıntılarınızla karşılaştırmak çok önemlidir.

 

 

 

Final Tezi

 • 2 finalist hazırlayın: 1’den mentor ve 2’ye kadar bölüm, böylece 2 okura sahip olabiliriz.
 • Final tezi bağlı olmalıdır.
 • Beyaz kağıda temiz bir şekilde basılmıştır.
 • 12 puntolu yazı tipi kullanılarak çift aralıklı.
 • 1 inç kenar boşlukları.
 • Çift taraflı kağıt tasarrufu sağlar.
 • Sayfa numaralarını dahil et.

 

III. Tezinizi Düzenleme

Zorlu bir taslak bile düzenlenmelidir.

Düzenleme Kopyalama

 1. İspat tezini birkaç kez okudu.
 2. Yazımınızı kontrol edin. Yazım denetleyicileri ilk kontrol için kullanışlıdır, ancak homonları yakalamamaktadır (örneğin, burada duymak), böylece son kontrolleri gözle yapmanız gerekir.
 3. Tam cümleler kullandığınızdan emin olun
 4. Dilbilginizi kontrol edin: noktalama, cümle yapısı, konu-fiil anlaşması (çoğul veya tekil), gerginlik tutarlılığı, vb.
 5. Okumak ve yorum yapmak için başkalarına verin.

 

İçerik Düzenleme

 1. mantık
 2. tekrarlama, alaka düzeyi
 3. stil

 

Belirsizliği önleme

 1. Yazılı cümlelerin yazılarınıza sızmasına izin vermeyin; noktalı virgül deneyin.
 2. İç içe geçmiş cümleleri / ifadeleri kullanmaktan kaçının.
 3. İçerisinde ikiden fazla fikir bulunan tümceleri veya ifadeleri kullanmaktan kaçının.
 4. Çift negatif kullanmayın.
 5. “-ing” fiilinin eylemini gerçekleştiren ajanın belirtilmediği cümle içinde sarkan katılımcılar (yani “-ing” fiili cümleleri kullanmayın: “İki saat kaynar suda durduktan sonra, şişeyi inceleyin.” ).
 6. Her zamir için (bu, bunlar, bu, bir, bir) için önceliğin kristal berraklığında olduğundan emin olun. Şüpheniz varsa, ortaya çıkan cümle biraz gereksiz gibi görünse bile, zamir yerine isim kullanın.
 7. Konunun ve fiilin sayıca (tekil veya çoğul) aynı olduğuna emin olun.
 8. Bileşik konulara özellikle dikkat edin. Özellikle maddeler içindeki konu / fiil anlaşmasına dikkat edin.
 9. Ölçülebilir olan kavramları tanımlarken niteliksel sıfatlardan kaçının (“Su derindir.” “Plaka yakınsaması hızlıdır.” “Algoritmamız daha iyidir.”) Bunun yerine nicelleştirin. (“Su derinlikleri 5km’yi geçiyor.”)
 10. İsim dizelerinden kaçının (“akustik gürültü kaynağı konum tekniği”).
 11. Açıklanamayan kısaltmalar kullanmayın. Tüm kısaltmaları, bunları ilk kez kullandığınızda heceleyin.

 

Tez uzunluğu

Uzunluk yerine uzunluğunu yazın. Amaç, çalışmayı tanımlamak ve yorumlamayı desteklemek için gerekli olan tüm bilgileri içeren mümkün olan en kısa kağıttır.
Gereksiz tekrarlardan ve ilgisiz tanjantlardan kaçının.
Gerekli tekrar: Girişte motivasyon veya çalışma hipotezi olarak ana tema geliştirilmelidir. Daha sonra, makalenin ana gövdesinde geliştirildi ve tartışma bölümünde (ve tabii ki soyut ve sonuçlarda) tekrardan bahsedildi.
TEZİNİZİ nasıl kısaltmanız gerektiğiyle ilgili bazı öneriler:

 1. Tekrar eden bilgiler için tabloları kullanın.
 2. Okuyucunun hikayeyi anlamasına izin vermek için, konuyla ilgili yazılan her makaleye değil, yalnızca yeterli arka plan materyalini ekleyin.
 3. Şekil altyazıları etkin kullanın.
 4. Metin öğesinde bulunan şekil ve / veya tabloların içeriğini açıklama. Bunun yerine, şekil ve tablolardaki en önemli kalıpları, öğeleri veya eğilimleri göstermek için metni kullanın.
 5. Verileri göstermediğiniz metinde belirtilen “gözlemleri” veya “sonuçları” silin.
 6. Gözlemleriniz veya sonuçlarınız tarafından doğrudan desteklenmeyen “sonuçları” silin.
 7. Sonuç olmayan “yorumlama” veya “tartışma” bölümlerini silin.
 8. Yeni sonuçlarınız veya gözlemlerinizle yalnızca periferik olarak ilgili olan “yorumlama” veya “tartışma” bölümlerini silin.
 9. Sıfatlar Scrutinize! zarflar ve edat cümleleri.

Projeden projeye önemli ölçüde değişmekle birlikte, ortalama tez uzunluğu yaklaşık 40 sayfa metin artı rakamdır. Bu toplam sayfa sayısı, tüm metninizi ve referansların listesini içerir, ancak herhangi bir ek içermez. Özellikle emek yoğun bir laboratuar projesi üzerinde çalışıyorsanız, bu genellemeler çok ciddiye alınmamalıdır. Projenizin yeterli kapsamda olup olmadığı hakkında herhangi bir sorunuz varsa, erken birimizle görüşün.

 

Uluslararası Bir Kitle İçin Yazma

 1. Mümkün olduğu kadar çok bilgiyi şekil ve tabloya koyun. Özellikle, sonuçlarınızı bir şekle, belki bir akış şemasına veya bir karikatüre sokmanın bir yolunu bulmaya çalışın.
 2. Okuyucuların, alanınızın coğrafyası veya stratigrafisine aşina olduklarını varsaymayın.
 3. Metinde belirtilen her isim-isim bir harita üzerinde gösterilmelidir.
 4. Bir konum haritasını, ayrı bir şekil veya başka bir şekle ek olarak düşünmeyi düşünün. Eğer makaleniz stratigrafiyi içeriyorsa, özet bir stratigrafik sütun da dahil – zaman içinde bir yer haritası eklemeyi düşünün.
 5. Daha kısa cümleler kullanın. İç içe geçmiş cümleleri veya ifadeleri kullanmaktan kaçının.
 6. Deyimlerden kaçının. Sıradan bir sözlükte görülebilen kullanımları favorilere ekleyin.

 

tez nasıl yazılır

Tezinizi Nasıl Yazacaksınız

I. Tez yapısı

Giriş sayfası

Başlık (altyazı dahil), yazar, kurum, bölüm, teslim tarihi, araştırma danışmanı (ları) ve danışmanı, kurumları ve e-posta adresleri

ÖZET

İyi bir özet, kağıdın neden önemli olduğunu bir satırda açıklıyor. Ardından, önemli sonuçlarınıza bir özet vermek için devam eder, tercihen hata sınırlarıyla birlikte sayılarla doludur. Nihai cümleler, eserinizin başlıca etkilerini açıklar. İyi bir özet kısa, okunabilir ve nicelikseltir.

Uzunluk ~ 1-2 paragraf, yaklaşık olmalıdır. 400 kelime.
Absrtract’lerin genellikle atıfları yoktur.
Başlıktaki bilgiler tekrar edilmemelidir.
Açık konuşalım.
Gerekirse sayıları kullanın.
Soyutta bu soruların cevapları bulunmalıdır:
Ne yaptın?
Neden bunu yaptın? Ne soruya cevap vermeye çalışıyordun?
Bunu nasıl yaptın? Devlet yöntemleri.
Ne öğrendin? Büyük sonuçları açıklayın.
Neden fark eder? En az bir önemli sonuç belirtin.
İçindekiler

Sayfa numaralı tüm başlıkları ve alt başlıklar listeler
Alt başlıklar girintili
Şöyle görünecektir:

Sayfa #
Rakamların Listesi xxx
Tablo listesi
Giriş
alt başlıkları …?
Yöntemler
alt başlıklar …?
Sonuçlar
alt başlıklar …?
Tartışma
alt başlıkları …?
Sonuç
öneriler
Teşekkür
Referanslar
Ekler
Rakamların Listesi

Tüm rakamların sayfa numaralarını listeleyin.
Liste, her bir şekil için kısa bir başlık içermelidir, ancak başlığın tamamını içermemelidir.
Tablo listesi

Tüm tabloların sayfa numaralarını listeleyin.
Listede her tablo için kısa bir başlık bulunmalı, ancak tüm başlık bulunmamalıdır.
Giriş

Yazının gövdesinin ne dediğini bilene kadar iyi bir tanıtım yazamazsınız. Giriş bölümünü daha önce değil de, geri kalan bölümünü tamamladıktan sonra yazmayı düşünün.
Girişin başlangıcına bir kanca eklediğinizden emin olun. Bu, okuyucunuzu makalenin geri kalan kısmını okumaya motive etmek için yeterince ilginç bir ifadedir; bu, kağıdınızın çözümlediği ya da hitap ettiği önemli / ilginç bir bilimsel sorundur. Okuyucuya çekilmeli ve kağıtların geri kalanını okumak için onlara yardım etmeliyiz.

Giriş bölümündeki bir sonraki paragraflarda bu alandaki daha önceki araştırmalar belirtilmelidir. Önce fikri veya fikirleri olanları belirtmelidir, ayrıca en güncel ve ilgili çalışmaları yapanları da belirtmelidir. Daha sonra neden daha fazla çalışmanın gerekli olduğunu açıklamaya devam etmelisiniz (tabii ki işiniz).

Yazınızın tanıtım bölümünde / bölümlerinde başka neler var?
Makalenin amacına ilişkin bir açıklama: çalışmanın neden yapıldığı veya kağıdın niçin yazıldığı. Özeti tekrar etmeyin.
Okuyucunun ele almaya çalıştığınız sorunun bağlamını ve önemini anlamasına izin vermek için yeterli arka plan bilgisi.
Yaptığınız önceki çalışmanın doğru onaylanması. Bir okuyucunun kütüphaneye giderek, sorunun bağlamını ve önemini karmaşık bir anlayışla değerlendirebileceği şekilde yeterli referanslar.
Giriş tez konusu (ları) üzerinde yoğunlaşmalıdır. Tüm atıf yapılan çalışmalar doğrudan tezin amaçlarıyla ilgisi olmalıdır. Bu, bir konuda okuduğunuz her şeyi özetlemek için bir yer değildir.
Çalışmanızın kapsamını, dahil edilip edilmeyeceklerini açıklayın.
Okuyucuya ileride olanlara yönlendiren sözlü bir “yol haritası” veya sözlü “içindekiler tablosu”.
Giriş materyalinin (“eski şeyler”) bittiği ve katkınız (“yeni şeyler”) başladığı açık mı?
Bunun bir inceleme kağıdı olmadığını unutmayın. Sizin tarafınızdan orijinal çalışma ve yorumlama / analiz arıyoruz. Giriş bölümünü, alt başlıklar kullanarak mantıksal bölümlere ayırın.
Yöntemler

Bilimsel bir metnin “yöntemler” bölümüne ne ait?
Okuyucunun sonuçlarınızın inandırıcılığını değerlendirmesine olanak tanıyan bilgiler.
Denemenizi çoğaltmak için başka bir araştırmacı tarafından gerekli bilgi.
Malzemelerin, prosedürün ve teorinin açıklaması.
Hesaplamalar, teknik, prosedür, ekipman ve kalibrasyon grafikleri.
Sınırlamalar, varsayımlar ve geçerlilik aralığı.
Herhangi bir uzmanlaşmış istatistiksel yazılıma referans da dahil olmak üzere, analistik yöntemlerin tanımlanması.
Yöntemler bölümü, aşağıdaki soruları ve uyarıları yanıtlamalıdır:
Araştırmayı doğru bir şekilde tekrarlayabilir miydiniz (örneğin, verileri elde etmek için kullanılan herhangi bir algılayıcıda veya alette isteğe bağlı ve ayarlanabilen parametrelerin tümü)?
Başka bir araştırmacı örnekleme istasyonlarını veya hatlarını doğru bir şekilde bulabilir ve yeniden işgal edebilir mi?
Deneyi tekrarlamak için işlevsel açıdan eşdeğer bir enstrüman kullanılabilecek şekilde kullanılan herhangi bir enstrüman hakkında yeterli bilgi var mı?
Veriler kamusal alanda ise, başka bir araştırmacı aynı verileri kullanabilir mi?
Kullanılan herhangi bir laboratuar analizini tekrarlayabilir miydiniz?
Herhangi bir istatistiksel analiz tekrarlanabilir mi?
Başka bir araştırmacı yaklaşık olarak herhangi bir bilgisayar yazılımının temel algoritmalarını çoğaltabilir mi?
Bu bölümdeki alıntılar, veri kaynakları ve prosedürlerin daha kapsamlı açıklamalarını nerede bulabileceği ile ilgili referanslarla sınırlı olmalıdır.
Sonuçların açıklamalarını eklemeyin.
Sonuçlar

Sonuçlar istatistik, tablo ve grafikler de dahil olmak üzere gözlemlerin gerçek ifadeleridir.
Çeşitlilik aralığı hakkındaki bilgileri belirtin.
Pozitif yanı sıra olumsuz sonuçlar da vardır. Sonuçları yorumlamayın – bunu tartışmaya kaydedin.
Davayı bir jüriye göre hazırlayın. Diğerlerinin kendi çıkarımlarını çizmesi ve kendi açıklamalarını yapabilmesi için yeterli ayrıntıları sunun.
Tez boyunca SI birimlerini (m, s, kg, W, vb.) Kullanın.
Alt başlıkları kullanarak sonuçlarınızı mantıksal kesimlere bölün.
Anahtar sonuçlar, paragrafların başında açık cümlelerde belirtilmelidir. “X’in Y ile (pozitif regresyon p <0.01, r ^ 2 = 0.79) anlamlı pozitif ilişkisi olduğunu” söylemek daha iyi, “X ile Y arasında anlamlı bir ilişki var” gibi daha az bilgi verici bir şeyle başlamak demek daha iyidir. Bulguların doğasını açıklayın; Sadece okuyucunun önemli olup olmadıklarını söylemeyin.
Not: Sonuçlar vs. Tartışma Bölümleri

Gözlemlerini yorumlarınızdan karantinayın. Yazar, hangi tabloların gözlem ve hangi yorumlama olduğunu okuyucuya açıkça belirtmelidir. Çoğu durumda, bu yeni gözlemler hakkındaki ifadeleri fiziksel olarak bu gözlemlerin anlamı veya önemi hakkındaki ifadelerden ayırarak gerçekleştirilir. Alternatif olarak, bu amaç, “Ben çıkaracağım …” gibi cümlelerin dikkatli bir şekilde kullanılmasıyla gerçekleştirilebilir; geniş yeryüzündeki jeoloji literatürü, plak tektoniğinin gelişiyle birlikte geçersizleşti; Sağ kalan kağıtlar, gözlemlerin, gözlemlenen fenomene neden olan süreçler hakkında yazarın sahip olabileceği düşüncelerden bağımsız olarak, tek başına moda halinde sunulanlardır.

Bunu nasıl yapıyorsun?
Farklı bölümlere veya paragraflara fiziksel ayrışma.
Yorumların üstündeki verileri rakamların üzerine yerleştirmeyin.
“Bunu çıkaracağız” gibi cümlelerin dikkatli kullanılması.
“Sonuçlar” kısa görünüyorsa endişelenmeyin.
Niye ya?
Okuyucunuzun emilimini kolaylaştırır, zihinsel modun sık değişimi gerekmez.
Paradigmalar değiştirmeye rağmen işinizin devam etmesini sağlar.
Tartışma

En önemli sonuçları özetleyen birkaç cümleyle başlayın. Tartışma bölümü, aşağıdaki soruları ve uyarıları yanıtlayan kendi başına kısa bir makale olmalıdır:
Gözlemlerdeki başlıca kalıplar nelerdir? (Mekansal ve zamansal değişkenlere bakın.)
Sonuçlar arasındaki ilişkiler, trendler ve genellemeler nelerdir?
Bu kalıplar veya genellemeler için istisnalar nelerdir?
Bu kalıpların altında yatan muhtemel nedenler (mekanizmalar) nelerdir?
Önceki çalışma ile anlaşma mı yoksa anlaşmazlık var mı?
asıl soruya mevcut sonuçların ilişki nedir – girişte ortaya koydu arka açısından sonuçlarını yorumlayın?
vb yer bilimleri, ekoloji diğer cevapsız soru, çevre politikası, mevcut sonuçların ima …. nedir?
Çoklu hipotezler: Sonuçlar için genellikle birkaç olası açıklama vardır. Bunların hepsini göz önünde bulundurmaya özen gösterin, yalnızca en sevdiğiniz olanı itmektense. Birini tamamen ortadan kaldırabilirseniz, bu harika, ama sık sık eldeki verilerle mümkün değildir. Bu durumda, kalan olasılıklara daha fazla muamele ve gelecekteki çalışmaların ayrımcılığa neden olabilecek yollarını göstermeye çalışmalısınız.
Bandwagonlardan kaçının: Yukarıdaki özel bir durum. Sonuçlarınız gerçekten güçlü bir şekilde desteklemiyorsa, şu anda şık bir bakış açısı atlamaktan kaçının.
Şu andaki çalışmadan önce bilmediğimiz ya da anlamadığımızı bildiğimiz ya da anladığımız şeyler nelerdir?
Her yorumu destekleyen kanıtları veya mantık hattını ekleyin.
Mevcut sonuçların önemi nedir: neden önemseyelim?
Bu bölüm, sonuçları yorumlamak için gerekli olan benzer çalışmaya ve altyapıya göndermeler açısından zengin olmalıdır. Bununla birlikte, yorum / tartışma bölümleri genellikle çok uzun ve ayrıntılıdır. Yukarıda listelenen unsurlardan birine katkıda bulunmayan materyal var mı? Eğer öyleyse, bu silme veya taşıma düşünmek istediğiniz malzeme olabilir. Alt başlıkları kullanarak bölümü mantıksal kesimlere bölün.
Sonuçlar

Gözlemlerinizden yapabileceğiniz en güçlü ve en önemli ifade nedir?
Bundan altı ay sonraki bir toplantıda okuyucu ile tanıştıysan, kağıtları hakkında ne hatırlamalarını istiyorsun?
Pozlanan soruna geri dönün ve bu soruşturmayı gerçekleştirirken ulaştığınız sonuçları açıklayın, yeni gözlemleri, yeni yorumları ve mevcut çalışmadan kaynaklanan yeni anlayışları özetler.
Sonuçlarınızın daha geniş anlamlarını ekleyin.
Soyut, tanıtım veya tartışma kelimesi için tekrar etmeyin.
öneriler

Uygun olduğunda ekle (çoğu zaman)
Sorunu çözmek için düzeltici eylem.
Anlayışımızdaki boşlukları doldurmak için daha fazla araştırma.
Bu veya ilgili konularda gelecek araştırmalar için yön.
Teşekkür

Danışman (lar) ve size yardımcı olan herkes:
Teknik olarak (malzemeler, malzemeler dahil)
Entelektüel (yardım, tavsiye)
Mali olarak (örneğin, bölüm desteği, seyahat yardımı)
Referanslar

Kendi fikirleriniz olmayan tüm fikirleri, kavramları, metinleri ve verileri belirtin
Bir açıklama yaparsanız, kendi verilerinizle veya referansınızla yedekleyin.
Metinde belirtilen tüm referanslar listelenmelidir
Yazarın soyadına göre tek yazar referansları gösteriniz (bunu parantez içinde yayın tarihi izliyor)
… Hays’e göre (1994)
… Nüfus artışı, gelecek nesillerin karşılaştığı en büyük çevre sorunlarından biridir (Hays, 1994).
Her iki yazarın da soyadlarına göre çift yazar referansları gösteriniz (bunu parantez içinde yayın tarihi takip ediyor)
Örneğin Simpson ve Hays (1994)
İlk yazarın soyadına göre çift yazardan fazla başvuruda bulunma ve ardından et al. Ve sonra yayın tarihi
Örneğin Pfirman, Simpson ve Hays olacaktır:
Pfirman ve ark. (1994)
Dipnotlar kullanmayın
Metinde belirtilen tüm referansları, farklı materyal türleri için aşağıdaki biçimi kullanarak alfabetik sırayla listeleyin:
Hunt, S. (1966) Whelk yumurta kapsüllerinin karbonhidrat ve amino asit bileşimi. Nature , 210, 436-437.
Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (1997) Ozonla ilgili sık sorulan sorular. Http://www.noaa.gov/public-affairs/grounders/ozo1.html, 9/27/97.
Pfirman, SL, M. Stute, HJ Simpson ve J. Hays (1996) Barnard and Columbia’daki lisans araştırması, Journal of Research , 11, 213-214.
Pechenik, JA (1987) Biyoloji hakkında kısa bir rehber. Harper Collins Yayınevi, New York, 194.
Pitelka, DR ve FM Child (1964) Silyüler yapı ve fonksiyonun gözden geçirilmesi. In: Protozoa Biyokimyası ve Fizyolojisi , Cilt. 3 (SH Hutner, editör), Academic Press, New York, 131-198.
Sambrotto, R. (1997) ders notları, Çevre Veri Analizi, Barnard College, 2 Ekim 1997.
Stute, M., JF Clark, P. Schlosser, WS Broecker ve G. Bonani (1995) San Juan Havzasında, New Mexico’daki yeraltı sularında çözünmüş asal gazlardan türetilen yüksek rakımlı bir kıta paleontermal kayıt. Quat. Res. , 43, 209-220.
New York Times (1/15/00) Hudson’daki PCB’ler hala bir sorun, A2.
Pfirman, SL, Stute, M., Simpson, HJ ve Hays, J (1996) gibi üniversitelerin lisanslı araştırmalarında, bireysel yazarların baş harflerini soyadlarının arkasına koymak kabul edilebilir …
Ekler

Tüm verilerinizi ekte ekleyin.
Referans verileri / materyalleri kolay bulunmamaktadır (tezler bölüm ve diğer öğrenciler tarafından bir kaynak olarak kullanılır).
Tablolar (1-2 sayfadan fazla).
Hesaplamalar (1-2 sayfadan fazla olduğunda).
Ek bir anahtar madde ekleyebilirsiniz.
Çok sayıda referansa danıştınız, ancak hepsini belirtmediyseniz, ek kaynak materyalleri vb. Bir listesini dahil etmek isteyebilirsiniz.
Bir deney için kullanılan ekipmanların listesi veya karmaşık prosedürlerin ayrıntıları.
Not: Şekiller ve tablolar, başlıklar dahil, 1-2 sayfadan fazla olmadıkça ve argümanınız için kritik olmayan olmadıkları sürece, metinde gömülü olmalıdır ve bir ekte gömülmelidir.
II. Çapraz Kesme Konuları

Ne Arıyoruz?

Biz eleştirel bir analiz arıyoruz. Bilimsel bir soruya veya hipoteze cevap vermenizi rica ederiz. Çeşitli kaynaklardan – yorumlara ve yargılamalar yapmanıza izin vermek için – kanıt toplamak istiyoruz. Yaklaşımınız / yöntemleriniz kapanacak şekilde dikkatlice tasarlanmalıdır. Sonuçlarınız, konunun bağlamında açıkça tanımlanmalı ve tartışılmalıdır. İlgili literatür atıfta bulunulmalıdır. Analizinizi daha geniş bağlamda yerleştirmeli ve çalışmalarınızın etkilerini (bölgesel, global vb.) Vurgulamalısınız. İlk sorunuzdan, ilgili kanıtların derlenmesinden, genel / evrensel bağlamda verilerin ayarlanmasından ve nihai olarak analizinize dayalı bir karar verme aşamasından sonra, mantıklı bir argüman dizisi arıyoruz.
Tezinizde Önceden Planlama

Yazınız boyunca, mümkün olan en kısa sürede, staj vb. Ile kıdemli yılınız arasında, hatta daha erken bir tarihte tez araştırmalarınızı başlatın. Sonra, sonbahar esnasında arka plan materyali ve laboratuar çalışmalarını doldurmaya çalışın. İlkbahar boyunca araştırmalarınızı yazmaya ve sunmaya hazırlanıyor. En iyi strateji, ilgilendiğiniz bir projeyi seçmektir; aynı zamanda bir öğretim üyesi veya başka bir profesyonel üzerinde çalışmaktadır. Bu kişi araştırma danışmanınız olacak ve bu size konuşacak ve arkaplan bilgilerini alacak birisi verecektir. Bir proje seçimi konusunda emin değilseniz, bize bildirin, sizi bir başkasıyla iletişime geçmeye çalışacağız.

Hedef Kitleye Yazmak

Kitleniz kim?
Benzer alanlarda dünyanın herhangi bir yerinde çalışan araştırmacılar (diğer grev kayma fayları, diğer derin deniz fanları).
Tarla alanınızda çalışan, ancak farklı tekniklerle araştırmacılar.
Dünyadaki jeolojik zamanın aynı aralığında çalışan araştırmacılar.
Diğer tüm araştırmacılar kullandığınız tekniği kullanıyorlar.
Çalışmanız aktif bir süreci kapsıyorsa, araştırmacıların antik rekorda aynı işlemi üzerinde çalışmaları gerekir.
Tersine, çalışmanız kaya kaydına dayanıyorsa, insanlar modem analoglarını okumaktadır.
Alanınızdaki önemli gelişmelere ilişkin sentez kağıdını yazanlar.
Kâğıtınızı anlamaya çalışacak olan toplumsal sorunlara toprak bilimi uygulayan insanlar (örn. Deprem tehlikesi azaltma, iklim ısınması).
Makalenizin veya tez komitesinin potansiyel eleştirmenleri.
Kayma vs Okuma

Literatür patlaması yüzünden, kağıtlar okunduğundan daha fazla yıpranmıştı. Kayma, soyut okumayı ve rakamlara ve şekil başlıklarına bakmayı içerir. Dolayısıyla, kağıdınızı kayganlaştırma yoluyla anlaşılabilmesi için hazırlamanız gerekir; yani, soyut bölümünde yazılmış olan sonuçlar figürlerin ve altyazıların incelenmesiyle anlaşılabilir. Metin, daha çok ilgilenen okuyucunun ayrıntılarını dolduruyor.

Yazı Siparişi

Tezinizde gösterilen sırada yazılmamıştır Aşağıdakiler size nasıl devam edileceği konusunda bir fikir vermektedir.
Yazmaya başlamadan önce önce kağıdınızı mantıklı bir argüman olarak organize edin.
Rakamlarınızı argümanınızı gösterecek şekilde yapın (zırh atmayı düşünün)
Ana bölümler şunlardır: argümanın arka planı (intro); Argümanda kullanılacak bilgileri açıklamak ve onlar hakkında puan vermek (gözlemler), bilgi ile ilgili noktaları birbirine bağlamak (analiz), özetlemek (sonuç).
Ana unsurları özetleyelim: bölümler ve alt bölümler
Yazmaya başlayın, aşağıdaki hiyerarşide seçenekleri seçin – paragraflar, cümleler ve kelimeler.
İşte başka bir yaklaşım.
Önce arka plan bölümünün bir ön sürümünü yazın. Bu, nihai yazınızdaki girişin temelini oluşturacaktır.
Veri toplarken, yöntemler bölümünü yazınız. Veriyi topladıktan hemen sonra bunu yapmak çok daha kolaydır. Araştırma ekipmanı ve ilgili kalibrasyon grafikleriyle ilgili bir açıklama eklediğinizden emin olun.
Bazı verileriniz olduğunda, arsa ve tablolar oluşturmaya başlayın. Bunlar, verileri görselleştirmenize ve veri topluluğunuzdaki boşlukları görmenize yardımcı olur. Zaman izin veriyorsa, geri dönüp boşlukları doldurmalısın. Kesin bir eğilim gösteren (veya eğilim eksikliği olan) bir grup grubunuz olduğu zaman bitmiş demektir. Sonuçlarınıza ilişkin yeterli istatistiksel test yaptırdığınızdan emin olun.
Arsa ve istatistiksel testlerin tamamına sahip olduktan sonra, parselleri ve tabloları mantıklı bir sırayla düzenleyin. Arsa ve tablolar için şekil alfabe yazıları yazın. Mümkün olduğu kadar alfabe ve çizelgeleri açıklarken altyazılar tek başına durmalıdır. Pek çok bilim adamı, yalnızca bir özet, şekil, resim metni, tablo, tablo başlığı ve bir makalenin sonuçlarını okurlar. Rakamlarınızın, tablolarınızın ve altyazılarınızın iyi etiketlendiğini ve belgelendiğinden emin olun.
Arsa ve tablolarınız tamamlandıktan sonra, sonuçlar bölümünü yazın. Bu bölümü yazmak aşırı disiplin gerektirir. Sonuçlarınızı tanımlamanız gerekir, ancak bunları yorumlamamalısınız. (Bu aşamada iyi fikirler ortaya çıkıyorsa, bunları tartışma bölümü için sayfanın altına kaydedin.) Bu bölümde olgusal ve düzenli davranın, ancak çok kuru olmamaya çalışın.
Sonuçlar bölümünü yazdıktan sonra, tartışma bölümüne geçebilirsiniz. Artık veriler hakkında fikirlerinizden bahsetmek Bunun nedeni, yazmak için genellikle eğlenceli. Fikirlerinizi gösteren iyi bir çizgi film / şematik bulabilirseniz yapın. Birçok kağıt literatürde yer alıyor, çünkü sonraki yazarların kullanmasını veya değiştirmesini isteyen iyi bir karikatür var.
Tartışma oturumunu yazarken, aynı veya ilgili bilimsel sorularla ilgili veri toplayan diğer yazarların çalışmalarını yeterince tartıştığınızdan emin olun. Çalışmalarının eserinizle alakalı olduğunu tartışmaya özen gösterin. Metodolojisinde kusurlar varsa, tartışmak için yer burasıdır.
Verileri tartıştıktan sonra, sonuçlar bölümünü yazabilirsiniz. Bu bölümde, tartışma bölümünde bahsedilen fikirleri alıp biraz kapanmaya çalışıyorsunuz. Çalışmanızın bir sonucu olarak bazı hipotezler ortadan kaldırılabilirse, öyle deyin. Kesin bir cevap için daha fazla çalışma gerekiyorsa, bunu söyleyin.
Makalenin son bölümü bir tavsiye bölümüdür. Bu gerçekten bilimsel bir makalede sonuç bölümünün sonudur. Bu bölümdeki daha fazla araştırma veya politika eylemleri için tavsiyelerde bulunun. X doğruysa neyin bulunacağıyla ilgili öngörüler yapabilirseniz bunu yapın. Bunu daha sonraki araştırmacılardan alacaksınız.
Tavsiye bölümünü bitirdikten sonra, orijinal tanıtımınıza geri dönün. Tanıtımınız, makalede test edeceğiniz fikirleri ortaya koyarak kâğıt sonuçlarına göre bir aşamaya gelmelidir. Artık kağıdın nereye gittiğini bildiğinize göre, tanıtımı yeniden yazmak zorunda kalacaksınız.
Soyutunuzu en son yazmalısınız.

Rakamlar ve Tablolar

Gerçek rakamlar ve tablolar metne yerleştirilmelidir / eklenmelidir, genelde şekil / tablo metinde ilk atıf yapılan sayfayı takip eden sayfada.
Tüm rakamlar ve tablolar numaralandırılmalı ve metinde şekil 1, şekil 2, tablo 1, tablo 2 gibi sıralı olarak gösterilmelidir.
Nasıl inşa edildiğini (referans atıflar, veri kaynakları, vb.) Ve önemli bulguları vurgulayan (zımparalama düşünün) her şekli ve tablo için bir başlık ekleyin. Kağıtta tartışılan tüm konumları gösteren ve adlandıran bir indeks figürü (harita) ekleyin.
Görüştüğünüz süreçleri gösteren karikatürler, şema veya eskizler dahil olmak üzere kendi figürlerinizi oluşturmanız önerilir. Rakamlarınızı şu soruları göz önünde bulundurarak inceleyin:
Figür kendini açıklayıcı mı?
Ekseniniz etiketli mi ve belirtilen birimler mi?
Verilerinizdeki belirsizliği hata çubuklarıyla gösterin.
Veriler eğriye uyuyorsa, uyumun iyiliğini belirtin.
Çöp kutusunu yok edebilir miydiniz?
Veri olmayan mürekkep ortadan kaldırılabilir mi?
Gereksiz veri mürekkebi ortadan kaldırılabilir mi?
Veri olmayan yoğunluğu ortadan kaldırarak veri yoğunluğu arttırılabilir mi?
Bu, daha iyi bir tablo olarak ifade edilebilen seyrek bir veri kümesidir mi?
Rakam verileri herhangi bir şekilde bozuyor mu?
Veriler bağlamda sunuluyor mu?
Şekil başlığı, okuyanın gözünde figürün “eve gidiş dersi” ni yönlendiriyor mu?
Rakamlar dikey olarak, dikey modda, mümkün olan yere yönlendirilmelidir. Yatay olarak, manzara modunda yönlendirmeniz gerekiyorsa onları yöneltin, böylece bağları nereden alacağınız soldan değil sağdan okuyabilirsiniz.
Metni Veri Üzerine Yazma

“Onlara gösterin, sadece onlara söylemeyin …” İdeal olarak, metinde iddia edilen her sonuç, çoğunlukla tablo veya şekillerde sunulan verilerle belgelendirilmelidir. Belli bir sonuç ya da gözlem bildirimini destekleyecek bir veri yoksa, daha fazla veri eklemeyi düşünün ya da desteklenmeyen “gözlem” i silin.
Sonuç (lar) ile ilgili şekil (ler) veya tabloları inceleyin.
Değerlendirin:
Veriler metin deyimini destekliyor
Veriler metin ifadesine aykırıdır
Veriler, metinsel ifadeyi ispatlamak veya çürütmek için yetersizdir
Veriler metinsel ifadeyi destekleyebilir, ancak yazarın gördüğü iddia edilen verilere aynı fenomeni gördüğünüzden emin olmanızı sağlayacak şekilde sunulmamıştır.
Kredi Verme

Makale içinde sunulan sonuçlara ve yorumlara yönelik katkıda bulunanlar kime katkıda bulunmuştur: referans, yazarlık ve bildiri ile nasıl biri adil ve doğru bir şekilde belirtmektedir?
Farklı hatalar türleri:
Tırnak işaretleri olmadan doğrudan tırnak ya da illüstrasyon, atıf olmadan
Tırnak işaretleri olmadan doğrudan tırnak işaretleri, atıf ile
Ilişkilendirmeden kavram / fikirler
Özensiz atfetme ile kavram / fikirler
Veri veya sonuçların atlanması veya imalatı
Referansları dikkatlice kontrol edin ve referans çalışmalarını yayınlamadan önce yeniden okuyun. İlk okuduğunuzda bir şeyler bilinçli olarak hatırlarsınız, ancak bilinçaltında başka yönleri de çekebilirsiniz. Alınan belgelerinize karşı bilinçli belleğinizi kontrol etmek önemlidir.
Ayrıca bkz .:
D. Kennedy, 1985, On Akademik Yazarlık
Sigma Xi, 1984, Bilim Onur
Kitabı Yale Üniversitesi İntihal üzerine broşür

Tez Çalışması

3 final kopyasını yapın: 1’i akıl hocası, 2’sini bölüm olarak, böylece 2 okuyucuya sahip olabilirsiniz.
Nihai tez bağlanmalıdır.
Beyaz kağıda temiz bir şekilde basılmıştır.
12 punto yazı tipi kullanarak iki aralıklı.
1 inç kenar boşlukları.
Çift taraflı kağıt tasarrufu sağlar.
Sayfa numaralarını ekleyin.
kaynaklar

Barnard Yazı Odası, kıdemli tez yazmaya yardımcı olur.
Çevre Bilimleri bölümünde bulunan diğer tezlere bakınız, size aradığımıza dair bir fikir vereceklerdir.
Tabii ki bize ya da araştırma danışmanınızdan yardım istemekten çekinmeyin.
Barnard Environmental Science Department’ın bilimsel yazı üzerine birçok kitapları var, bunları bulmak için bölüm müdürüne danışınız.
Ayrıca , Kaynaklar olarak listelenen ek kitaplara bakın .
III. Tezinizi Düzenleme

Hatta kaba bir taslak da düzenlenmelidir.

Düzenlemeyi Kopyala

Tezinizi bir kaç kere okuyun.
Yazım denetimi yapın. İmla denetleyicileri ilk denetim için kullanışlıdır, ancak homonym’leri (örn. Işitme, burada bulabilirsiniz) tutmazlar, bu yüzden son denetimi gözle yapmanız gerekir.
Tam cümleleri kullandığınızdan emin olun
Dilbilgisini kontrol edin: noktalama işareti, cümle yapısı, konu-fiil anlaşması (çoğul veya tekil), gergin tutarlılık vs.
Okumak ve yorumlamak için başkalarına verin.
İçerik Düzenleme

mantık
Tekrarlama, alaka
stil
Belirsizlikten kaçınma

Devam eden cümlelerin yazdıklarınıza sızmasına izin vermeyin; Noktalı virgül denemek.
Yuvalanmış maddeleri / cümleleri kullanmaktan kaçının.
Onlardan ikiden fazla fikir içeren cümlecikler veya cümleler kullanmaktan kaçının.
Çift negatif kullanmayın.
“-ing” fiilini yapan ajan belirtilmemiş cümlelerde “sarkan parçacıklar” “-ing” fiili cümleler kullanmayın: “Kaynar suda iki saat bekledikten sonra şişeyi inceleyin.” ).
Her zamirin öncüsünün (bu, bunlar, bu olanların) kristal berraklığında olduğundan emin olun. Şüpheniz varsa, sonuç cümle biraz gereksiz görünse bile, zamir yerine ismini kullanın.
Konunun ve fiilin aynı görüşte olmasına dikkat edin (tekil ve çoğul).
Bileşik konularda özellikle dikkatli olun. Maddelerde konu / fiil anlaşması yaparken özellikle dikkatli olun.
Niceliksel olan kavramları tanımlarken nitel sıfatlardan kaçının (“Su derin” “Plaka yakınsama hızlıdır.” “Bizim algoritmamız daha iyi”) Bunun yerine, nicelendirin. (“Su derinliği 5km’yi aşıyor.”)
İsim dizelerinden kaçının (“akustik gürültü kaynak konumu tekniği”).
Açıklanamayan kısaltmalar kullanmayın. Tüm kısaltmaları, ilk kez kullandığınız kelimeleri kullanın.
Tez uzunluğu

Uzunluk yerine kısaca yazmak. Amaç, işi tanımlamak ve yorumlamayı desteklemek için gerekli tüm bilgileri içeren mümkün olan en kısa belgedir.
Gereksiz tekrardan ve ilgisiz teğetlerden kaçının.
Gerekli tekrarı: ana tema girişte motivasyon veya çalışma hipotezi olarak geliştirilmelidir. Daha sonra makalenin ana gövdesinde geliştirilmiş ve tartışma bölümünde (ve elbette soyut ve sonuçlarda) bahsedilmiştir.
Makalenizi nasıl kısaltacağınıza ilişkin bazı öneriler:
Tekrarlayan bilgiler için tablolar kullanın.
Okuyucunun hikayenizi anlamasına izin vermek için yeterli arka plan materyali ekleyin, konuyla ilgili yazılmış her kağıt değil.
Şekil alfabelerini etkin bir biçimde kullanın.
Şekil ve / veya tabloların içeriğini maddede metne anlatmayın. Bunun yerine, şekil ve tablolardaki en önemli desenleri, öğeleri veya eğilimleri işaretlemek için metni kullanın.
Verileri göstermediğiniz metinde belirtilen “gözlem” veya “sonuç” ları silin.
Gözlemleriniz veya sonuçlarınız tarafından doğrudan desteklenmeyen “sonuç” ları silin.
Kesin olmayan “yorum” ya da “tartışma” bölümlerini silin.
Sadece yeni sonuçlar veya gözlemlerinizle çevreyle ilişkili “yorum” veya “tartışma” bölümlerini silin.
Sıfatları inceleyin! Zarf ve önerme cümleleri.
Proje ile projeye göre değişmekle birlikte, ortalama tez uzunluğu yaklaşık 40 sayfalık metin artı rakamlardır. Bu toplam sayfa sayısı tüm metninizi ve referanslar listesini içerir, ancak herhangi bir ek içermez. Özellikle emek yoğun bir laboratuar projesinde çalışıyorsanız, bu genellemeler çok ciddiye alınmamalıdır. Projenizin yeterli kapsamda olup olmadığı konusunda herhangi bir sorunuz varsa, başlarımızdan birine danışın.

Uluslararası Bir Kitleye Yazmak

Şekil ve tablolara olabildiğince fazla bilgi verin. Özellikle, kararınızı bir şekle, belki de bir akış çizelgesine veya bir çizgi film haline getirmenin bir yolunu bulmaya çalışın.
Okuyucuların alan alanınızın coğrafyasına veya stratigrafisine aşina olduklarını düşünmeyin.
Metinde adı geçen her yer-yeri adı harita üzerinde gösterilmelidir.
Ayrı bir şekil veya başka bir şekil için yer işareti olarak bir yer haritası eklemeyi düşünün. Makaleniz stratigrafi içeriyorsa, özet stratigrafik bir sütun dahil etmeyi düşünün – aslında zaman içinde bir konum haritası.
Daha kısa cümleler kullanın. Yuvalanmış maddeleri veya cümleleri önlemek.
Deyimler kullanmaktan kaçının. Sıradan bir sözlüğe bakılacak kullanımları tercih edin. “Beher’i doğrudan fırından çıkarın” yerine “Beher’i fırından çıkarın” derdi

Tez Hazırlama ( Yüksek Lisans Bitirme)

(Yüksek lisans) Tez hazırlamak akademik yaşamın içinde kendisine ayrı bir konum üstlenmiş olan zaman sorunsalının karşılığıdır. İyi bir tez profesyonel ellerde akademik hayatın anahtarı olabildiği gibi acemi hareketlerin neticesinde akademik hayatın sonu olabilir. İster yüksek lisans olsun isterse lisans veya doktora bir tezin vazgeçilmez unsuru özgünlüktür. Çünkü özgün olmayan bir yazın türünün akademik değeri yoktur.

tez-hazirlama1

Tez, proje , makale bu yazın türlerinin hazırlanması için gerek koşul zamandır. Çünkü bu tip yazınlar öğrencilere belirli zaman kıstasları çerçevesinde verilmektedir. Bu kıstasların aşılması hem maddi hem de manevi külfete sebep olmaktadır. Bu zaman sorunsalından kurtulmak için düzenleme ve editörlük işlemlerinden faydalanmak gerekmektedir. Tabi burada da önemli bir sorun vardır “güven” sonuç olarak talep edilen hizmet gelecek ve kariyer hedeflemelerinin alt basamaklarını oluşturmaktadır. Bu işlemlerde Öğrencilerin en çok karar verirken hata yaptığı ve maddi koşullara göre kendisinde bir tip karar mekanizması oluşturduğu gözlemlenmektedir. Lakin bu mekanizma sadece maddi unsurları kapsadığı için asıl konu hep ikinci planda yer almaktadır. Yukarıda anlatılanlar kesinlikle sizin de yaşayacaklarınız arasından seçilmiştir. Siz bu kararı alırken önceliklerini belirleyiniz. Güveni seste ya da görüntüde aramayınız yoksa bu hata kervanında kaçırılan keçilere bekçilik edersiniz. Ve yine siz unutmayınız ki çirkin olan şeyler süslenme ihtiyacı duyar. Sade her zaman kendisidir.

 

tez yazma merkezi

İstanbul'da Tez Yazan yerler, İstanbul Tez yazım merkezi, Tez yazan yerler İstanbul, İstanbul'da tez hazırlayan yerler,

Merkezimizde tez yazımı yapılmaktadır. Tez yazdırmak için 7/24 tez yazım merkezimizi arayabilirsiniz. Tez yazımı kurumumuz tarafından özgün olarak yapılmaktadır. Tezin kabul edilebilmesi için intihal oranının belirlenen kısıtlar içinde kalması gerekmektedir. Örneğin, Üniversitenin yüzde 15 olarak belirlemiş olduğu intihal oranı karşısında yüzde 20 düzeyinde bir tez sunarsanız teziniz kabul edilmeyecek ve intihal düzenlemesi yapmanız gerekecektir. Bir tez üzerine intihal düzeltmesinin yapılabilmesi için asıl kaynaklara sahip olunması gerekmektedir. Kurumumuzda size sunulan tezler intihal garantili olarak yazılmaktadır.

Türkiye’de kendisini verdiği hizmet standartları ile kabul ettiren tez merkezimiz tez yazımını ciddiye alarak gerçekleştirmektedir. Bu konuda daha önce tez yazmış ve tecrübe sahibi olan kişiler ile tezleriniz kabul edilmektedir. Tez yazımı konusunda dikkat edilmesi gereken ikincil koşul tez yazım kılavuzuna uygunluktur. Günümüzde tezlerin üniversite tarafından kabul edilmesi için tez yazıl kılavuzuna uygun olarak hazırlanması gerekmektedir. Tez merkezimizde tez yazım kılavuzu düzenlemesi yapılmaktadır. Tez merkezimizde teslim edilen tezler tez yazım kılavuzuna uygun olarak teslim edilmektedir.

 

………….. Tez yazdırmak için Güvenilir tez merkezi arıyorsanız size hizmet vermek için buradayız. Tez merkezimize 7/24 0543 943 76 01’i arayarak ulaşabilirsiniz……………….

BENZER YAZILAR İÇİN TIKLAYINIZ

Tez Nedir

Yüksek Lisans ve Doktora Tezleri

Tez Nedir?

Kısaca tez; tartışmaya, iddiaya dayanarak bir öneri, fikir ileri sürmektir. Yüksek lisans eğitiminde “tez”in amacı; öğrencinin araştırma yapma yeteneğini kazanması ve yaptığı araştırma ile bilime katkı sağlamasıdır.

Tez hazırlarken bilim dünyasına bir yenilik getirmek, yeni yorumlamalarda bulunmak ön planda tutulmalıdır. Aşağıda tez ile ilgili genel bilgilere ve tanımlara ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgiler için Tez altındaki diğer başlıkları ziyaret ediniz.

 

Öncelikle tez başlıklarından ve hipotez, teori gibi tezle ilgili genel terimlerden başlayalım.

Tezin konu başlığı uzun olmamalıdır. Tez başlıklarında sıkça rastlanan, “üzerine çalışmalar”, “üzerine araştırma” ve “üzerine gözlemler” gibi kelime israflarından kaçınılmalıdır.

Hipotez (Varsayım) Nedir?

Hipotez: Bir gözlemin,bir olayın,bir olgunun veya bilimsel bir problemin,üzerinde daha fazla inceleme yapılarak test edilmesine olanak veren,öneri niteliğinde açıklama (önerme).

Teori (Kuram) Nedir?

Teori: Tekrarlanan gözlem ve deneylerle, mevcut bilgi birikimi düzeyinde doğruluğu büyük ölçüde kabul edilmiş, ancak yine gözlem ve deneyler yoluyla yanlışlanabilme olasılığı bulunan, öngörülerinde doğru çıkmış hipoteze, teori (kuram) denir. Teoriler, gözlem, deney, akıl ve mantık yollarıyla her defasında doğrulanabilmelidir. Ünlü Amerika’lı Matematikçi John Forbes Nash‘in kullanılır hale getirdiği “Oyun Teorisi” teoriye bir örnek olarak verilebilir.

Diğer Başlıca Bilimsel Teoriler:

Hücre Teorisi

Kinetik Teori

Olasılık Kuramı

Yasa (Kanun) Nedir?

Tekrarlanan gözlem ve deneylerle, aynı şartlarda aynı sonuçları verdiği kesin olarak belirlenen, akıla ve mantığa uygun, genel kanıya göre kabul görmüş, değişmez nitelik kazanmış, yanlışlanma olasılığı olmayan gerçek bilgiye, yasa (kanun) denir. Yasalar değişmezlik ilkesine sahiptir.Yasaları yanlışlamaya çalıştığınızda yasayı çökertmeniz mümkün olmaz. En gerçek değişmezlerdir. Bilimsel çalışmalarda bu mevcut değişmezleri kullanarak yeni değişmezler ortaya çıkarmaya çalışırız.

Bilimsel Yöntem:

Bilimsel yöntem olayları, olguları açıklamaya veya bilimsel bir problemi çözmeye çalışırken kullandığımız yöntemdir. Bu yöntemi kullanırken, gözlem ve deneylerden faydalanırız. Ortaya attığımız iddianın başkaları tarafından test edilebilme imkanı olmalıdır.Yoksa ortaya attığınız iddia boş, anlamsız ve değersiz iddia olacaktır. Sistemli bir şekilde yapılan gözlem, deney, test, ölçme, araştırma, inceleme birer bilimsel yöntemdir.

Bilimsel Düşünce:

Akıla ve mantığa uygun olarak,mevcut değişmez bilgileri kullanarak yeni değişmez bilgiler ortaya çıkarma çabasıdır. Bilimsel bir çalışma yaparken ya da çözmeye çalıştığınız problem üzerinde düşünürken sadece algısal gözlemlerden ve mevcut bilgi birikiminden faydalanmayız. Bilimsel düşünceye katkısı olan başka unsurlar da vardır. Bunlar; hayal gücü, yaratıcılık, görebilirliktir.

Hayal gücü, fiziksel olarak mevcut olmadığınız veya olamayacağınız ortamlarda gelişen olayları beynimizde sanal olarak görüntüleyebilme yeteneğidir. Bu yeteneğe sahip olan insanlar, başkalarının hiçbir zaman ortaya çıkaramayacağı veya çok sonraları bulunacak şeyleri ortaya çıkarabilirler.

Yaratıcılık,mevcut madde, bilgi birikimi, akıl, mantık ve düşünce gücünü kullanarak tesadüfen veya sistematik olarak, daha önce benzeri olmayan, yeni bir bilgi, buluş, yapı ortaya çıkarmaktır.

Görebilirlik, mevcut sistemde, aslında göz önünde olup da daha önce kimsenin farkına varmadığı bir bilgiyi, bir olguyu, bir olayı veya bir neden-sonuç ilişkisini ortaya çıkarabilmektir.

Bilimsellik:

Bilimselliğin en önemli kriteri yapılan çalışmanın sistemli bir şekilde yapılmasıdır. Amaç mevcut değişmez bilgileri belli bir yöntemle kullanarak başka değişmez bilgiler ortaya çıkartmaktır. Bu sayede genellenebilecek, problem çözümlerinde kullanılabilecek gerçek veya gerçeğe yakın bilgi potansiyeli oluşturulur. Elde edilen bu değişmez bilgiler tekrar başka problemlerin çözümünde kullanılır.

Değişmez bilgiye ulaşmak için kullanılan her yöntem, her düşünce bilimseldir diyebiliriz. Bir olayın, bir olgunun, bir düşüncenin bilimselliğinden bahsedebilmemiz için ve onun yasa olabilmesi için gerekli değişmezlik kriterine ne kadar uyup uymadığına bakarız. Yasalaşmış bilgiler zaten doğal olarak bilimseldir. Teorilerin bilimsel olabilmesi için, mevcut bilgi birikimi düzeyinde doğrulanabilmesi, kısmen de olsa içerisinde mevcut değişmezler barındırması gerekir. Teoriler kesin olarak kabul edilmiş gerçekler olmadığı için, her zaman tartışmaya açıktır ve zaman içerisinde tekrar, tekrar doğrulanmaya ihtiyaç duyarlar.

Tez Nasıl Hazırlanır?

Özetle tez yazımı aşağıdaki adımlardan oluşur. Konu Seçme, Konuyu Sınırlandırma, Hipotez Kurma, Araştırma Metodu Belirleme, Geçici Plan, Geçici Kaynak Oluşturma, Okuma ve Not Alma, Tez Yazma Aşaması ve Tez Yazımı Sonrası Düzenlemeler…

Bu adımlarla ilgili detaylı bilgi için: Adım Adım Tez Hazırlama

Tez Yazım Kuralları

Tez yazım kuralları konusunda ilgili üniversitenin tez yazım kılavuzu size yardımcı olacaktır. Tez yazım kılavuzunda tez yazımı ile ilgili dikkat edilmesi gereken noktalar örneklerle belirtilir. Kılavuzlara ek olarak Tez Taraması yaparak sizinle benzer konularda yazılmış tezleri de inceleyebilirsiniz. Tez Taraması İçin:

Tez Konuları

Tez konusu seçerken yine geçmiş yıllarda yazılmış tezler size yardımcı olabilir. Yerli ve yabancı kaynaklardan yaptığınız taramalar ve danışmanınızla vereceğiniz karar doğrultusunda Tez konunuza karar verebilirsiniz. Konularına Göre Tez İstatistikleri İçin Tıklayınız

Tez Örnekleri

Tez hazırlamaya başlayacağınız ilk günden itibaren size yardımcı olabilecek en önemli kaynaklar sizin konunuza benzer alanlarda geçmiş yıllarda yazılmış tezlerdir. YÖK’ün tez arşiv sistemini kullanıma açmış olması bu konuda çok önemli bir avantajdır.

05439437601